Spoštovani starši!

 

V vrtcu so se pojavili posamezni primeri respiratornega sincicijskega virusa (RSV). RSV je najpogostejši povzročitelj akutnega brohiolitisa majhnih otrok, pri večjih otrocih in odraslih povzroča blažja prehladna obolenja. Je zelo pogost povzročitelj okužb dihal pri dojenčkih in otrocih v zgodnjem otroštvu. Nevarnost, da se razvije težja oblika okužbe z RSV, je še posebej prisotna pri prezgodaj rojenih otrocih, otrocih s kronično pljučno boleznijo in otrocih s hujšo prirojeno srčno napako. Začetek kroženja RSV zaznamo le, če kužnine dihal testiramo na RSV, saj klinična slika okužbe z RSV nima značilnega poteka.

 

Kako zmanjšamo nevarnost okužbe z RSV?

Ta virus je zelo nalezljiv. Dojenčki se lahko okužijo z RSV, če pridejo v stik z otrokom ali odraslim, ki je z virusom okužen. Virus RSV se lahko širi s kašljanjem in kihanjem ali z neposrednim stikom. Kot starši lahko z nekaj ukrepi pomagate zmanjšati tveganje za okužbo z RSV:

 • preden primete otroka, si roke umijte s toplo vodo in z milom;
 • pomembna pravilna higiena kašlja;
 • če so sorojenci prehlajeni ali imajo vročino, pazite, da se dojenčku ne približajo;
 • pazite, da se ljudje z znaki prehlada ali vročino ne približajo otroku;
 • otroka ne jemljite s seboj tja, kjer je veliko ljudi;
 • če imate doma novorojenčka, je priporočljivo, da starejši sorojenec ne obiskuje vrtca, saj lahko prinese RSV domov.

 

Znaki okužbe z RSV se lahko sprva kažejo kot prehlad in lahko vključujejo:

 • zvišano telesno temperaturo,
 • voden izcedek iz nosu,
 • druge znake prehlada.

 

Znaki se lahko poslabšajo, ko se virus razširi v pljuča, in se kažejo kot:

 • suh, dražeč kašelj,
 • težko dihanje,
 • sopenje ali piskajoče dihanje,
 • hitro dihanje,
 • pomodrevanje,
 • daljši dihalni premori.

 

Ob prebolevanju katerekoli okužbe otrok ne sodi v vrtec, ampak ima pravico, da ga starši negujejo doma, v vrtec pa naj se vrne popolnoma zdrav. Otrok tako hitreje in lažje preboli bolezen, je bolj odporen, preprečeno pa je tudi širjenje bolezni na druge otroke. Vas starše naprošamo, da nam v primeru odsotnosti vašega otroka, sporočite vzrok odsotnosti. Ta podatek nam je pomemben pri spremljanju bolezenskih pojavov v vrtcu.

 

Hvala za sodelovanje in lep pozdrav.

 

Tina Benigar

vodja prehrane in ZHR v vrtcu